Moxo Dikkat Testi

MOXO dikkat ölçme testi çocuklar ve  yetişkinler için geliştirilmiş (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan , bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin olduğu “online” dikkat ölçme testidir .

Moxo Testi Nedir?

Moxo Dikkat Testi, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite özelliklerinin performansını ölçen, uzman psikologlar tarafından uygulanan, görüş ve duygu içermeyen, testtir.

MOXO testine odaklanabilmesi için, bireyin aynı günlük hayatta yapması gerektiği gibi, testte bulunan görsel ve işitsel çeldiricileri görmezden gelmesi gerekmektedir. Birey; bunu başarabilmek için çeldiricilerin aktif inhibisyonunu sağlamak zorunda bulunmakta, bu da testi çok daha zorlayıcı ve testin belirleyici niteliklerini de bir o kadar ileri düzeye getirmektedir.

Moxo Testi Ne Kadar?

Moxo dikkat testi, yapılan test özelliklerine göre ve her bir prosedürün kapsamına göre değişebilir. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Moxo dikkat testi fiyatları firma bazlı değişiklik gösterebilir. Yapılan Moxo testi içeriğinden ve yapılan teste hangi özelliklere baktığına göre fiyatını belirler. Moxo dikkat testi sizler için uzman kadrosuyla profesyonel bir hizmet sunmaktadır.

Moxo Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

MOXO Çocuk testi, 6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış olup, uzmanlar için DEHB tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde yardımcı bir araç görevi görmektedir. MOXO Çocuk Testi, çeşitli uyaran ve çeldiriciler içeren kısa bir testtir.

 • Yaş ile uyumlu uyaranlar içeren, 15 dakikalık test
 • Çeşitli dillerde sesli komutlar ve çocuklar tarafından kolayca anlaşılabilecek deneme oturumu
 • Bireyin performansının çevresel koşullardaki verdiği tepkinin test edilmesine olanak sağlayan, eşsiz çeldirici seti
 • 6 yaş ve üstünü kapsayan, güncel norm tabanı
 • Bireyin performansının zaman içindeki değişimini (test süresi boyunca) ölçme olanağı sağlayan performans grafiği
 • Yalnızca klavye kullanılarak, herhangi bir ilave cihaz olmadan internete erişimi olan her bilgisayardan kolayca erişilebilen,
 • USA-HIPPA gizlilik yasa ve yönetmelikleriyle yüksek düzeyde güvenliği sağlanan hasta bilgileri

MOXO Genç &Yetişkin testi; 13-65 yaş aralığını kapsayan, uzmanların DEHB tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde hastanın dikkat profilini değerlendirmelerine yardımcı olan bir araçtır.

Neden MOXO Genç & Yetişkin Testi?

 • Uygun uyaran ve çeldiriciler içeren, 18 dakikalık test
 • Bireyin performansının farklı çevresel koşullardaki verdiği tepkinin test edilmesine olanak sağlayan, eşsiz çeldirici seti
 • Bireyin olaylara verdiği tepki zaman içindeki değişimini (test süresi boyunca) ölçme olanağı sağlayan performans grafiği
 • Yalnızca klavye kullanılarak, herhangi bir ilave cihaz olmadan internete erişimi olan her bilgisayardan kolayca erişilebilen test
 • USA-HIPPA gizlilik yasa ve yönetmelikleriyle yüksek düzeyde güvenliği sağlanan hasta bilgileri

Moxo Testi Nasıl Yapılır?

MOXO Sürekli Performans Testi Uygulama Aşamaları

 1. Bilgisayar ve klavye aracılığı ile uygulanabilen 8 aşamalı bir testtir. Testin her bir aşamasında yukarıda belirtilen yetenekler ölçülür.
 2. Bu aşamada çeldiriciler ekranda yoktur. Ekranın ortasında uyarıcı bulunur. Uyarıcı 2 çeşit bulunmaktadır. Tıklanması hedeflenen uyarıcı veya hedef seçilmemiş uyarıcıdır.
 3. Ekranın ortasında seçilmesi istenen veya hedef seçilmemiş uyarıcı belirirken eş zamanlı olarak köşelerde çeldirici görseller veya şekiller ortaya çıkar.
 4. İkinci aşamaya ek olarak ekranın kenarlarında birden fazla çeldirici bulunur.
 5. İkinci aşama sırasında uygulanandan aşamanın farklı olarak çeldirici görsel değil işitsel de çeldiriciler bulunmaktadır.
 6. Üçüncü aşama sırasında uygulanandan aşamanın farklı olarak çeldirici görseller değil işitsel çeldiriciler de bulunmaktadır.
 7. Ekranın ortasında istenilen hedef uyarıcı veya tıklanması istenmeyen hedef uyarıcı belirir. Bu sırada köşelerde işitsel ve görsel çeldiriciler eş zamanlı olarak belirir.
 8. Çeldiricilerin sayıları artarak 2 işitsel ve 2 görsel olmak üzere dörde çıkar.
 9. Bu aşama birinci aşama ile aynıdır. Çeldirici bulunmaz

Test sonucunda bireyin dikkati, zamanlaması gibi aşamalara verdiği davranışlara ve tepkilere göre ölçülerek uzmanlar tarafından değerlendirilir sonuç ortaya çıkartılır.

Moxo Dikkat Testi Neyi Ölçer?

MOXO, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana belirtisi olan dikkat eksikliği, zamanlama problemi, dürtüsellik ve hiperaktivitenin ölçülmesini sağlayan bir testtir.Dikkat

Zamanlama

Dürtüsellik

Hiperaktivite

MOXO testi, DEHB’in bu 4 belirleyicisini ayrı ayrı değerlendirerek test sonuç verilir. Standart SPT testlerinden farklı olarak; MOXO, dikkat dağıtıcı hem sesli hem görsel olmak üzere 2 çeşit uyarıcı kullanarak gerçek yaşam çevresinin tam bir benzerini yapar ve test daha güvenli ve olumlu sonuçlar verir.

 

 

 

 

 

Nevşehir Psikiyatri
Yeni Mah. Sahil Sok. No:24/12 (Nissara AVM yanı ) Nevşehir
[email protected] 0539 656 30 90